Léto

Obec Dolní Lomná leží v severovýchodním cípu Slezska na dosah hranic se Slovenskem a Polskem. Těšínské Beskydy jsou protkané stovkami kilometrů turistických a cyklistických tras, které vám poskytnou pohled na jedinečný mix hlubokých lesů, horských luk a krásných výhledu s nadstandardním počtem horských chat nabízejících ochutnávku místní gastronomie, kultury a zvyklostí. Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám s výběrem vhodného výletu poradíme.  

Pro rodiny s dětmi

1. Cyklostezkou údolím Lomné s cílem na Přelači.
Délka 20km, převýšení 290m. Point of interest: zázračná studánka, Kostel Povýšení sv.Kříže s malebnou křížovou cestou, ochutnávka piva v minipivovaru v hotelu Pod Kyčmolem, lidová architektura cestou na Přelač.

Mapa trasy

 

2. Cyklostezkou do Mostů u Jablunkova.
Délka 18km, převýšení 285m.Point of interest: bobová dráha v Mostech u Jablunkova.

Mapa trasy

 

Středně náročné

1. Dolní Lomná – Javorový vrch.
Krásná hřebenová cyklotrasa s cílem na Javorovém vrchu. Délka 38km, převýšení 885m.
Point of interest: chata na Kamenitém, Javorový vrch.

Mapa trasy

 

2. Dolní Lomná – chata Ostrý.
Délka 30 km, převýšení 790m. Hřebenová trasa s návštěvou čtyř turistických chat. Point of interest: chata Kozubová, chata Kamenitý, chata Ostrý, chata Slavíč.

Mapa trasy

 

 Náročné

1.Dolní Lomná – Lysá hora.
Královská trasa pro náročné cykloturisty. Délka 60km, převýšení 1839m. Point of interest: Bílý Kříž, Lysá hora, chata Slavíč, chata Kamenitý.

Mapa trasy

2. Dolní Lomná – hřebenem kolem údolí řeky Lomné.
Velmi náročný terén , jen pro velmi zdatné cyklisty. Délka 33km, převýšení 1100m. Point of interest: chata Skalka, Kamenná chata, Muřínkův vrch, chata Slavíč, chata Kamenitý, chata Kozubová.

Mapa trasy

 

Naučná stezka Krajinou dávných horalů

Její trasa o délce necelé 4 km začíná stejně jako trasa Naučné stezky Mionší u Informačního centra na Matyščině louce a je vhodná především pro pěší. Zpočátku vede kolem potoka Glovčín po asfaltové silnici, od chaty Polana až na hřeben Malé Kykuly pokračuje lesem.

Pokud si přejete tuto trasu prodloužit, pak není nutné sestupovat zpět do údolí, protože lze pokračovat po turistických značkách na Kozubovou a dále po hřebeni na Kamenitý a Slavíč.

Sedm dřevěných panelů, rozmístěných podél stezky, umožňuje nahlédnout do způsobu života obyvatel, kteří zde měli svůj domov před vice než 1oo lety.

Obživu svých rodin však zajišťovali vykonáváním jiných profesi, než je tomu dnes. Většina těchto profesí byla spjata s prací v lese.

Pokácené dřevo z Lomné vozili dále do Jablunkova, Těšína i Ostravy, do vznikajících hutí nebo dolů desítky let formani.

Formanství bylo po výstavbě železnice postupně omezováno a po zavedeni automobilové dopravy zůstala formanům jen ta nejtěžší část dopravy – stáhnout dřevo z lesa k cestě.

Mapa trasy

 

Rozhledny

Těšínské Beskydy Vám nabízejí šíroké možnosti navštívit některou z jedinečných rozhleden. Nabídnou vám neopakovatelný pohled na kraj z perspektivy hor. Zdejší hory, údolí a vsi tak uvidíte jako na dlani z těch nejkrásnějších míst a výhlídek.

Rozhledna Čantoryje

Pokud chcete shlédnout pohoří Těšínských Beskyd z ptačí perspektivy, pak zavítejte na rozhlednu na vrchu Velké Čantoryje (995 m n.m.). Z obce Nýdek vede na vrchol značená turistická trasa. Další z možnosti jak rozhlednu navštívit je vedoucí z polské strany lanová dráha z obce Ustroń.  Samotná rozhledna se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Vedle rozhledny se nachází srub, kde je možné si odpočinout, občerstvit se nebo si pořídit pěkný suvenýr na památku.

Rozhledna Kozubová

Jedním z klenotů Beskyd je určitě rozhledna na Kozubové. Na horské chatě si můžete zapůjčit klíče od rozhledny, která je součástí kaple. Budete odměněni nádhernými výhledy na Beskydy a Jablunkovsko. Z Kozubové můžete pokračovat na chatu Kamenitý a po louce sejít k autobusové zastávce, odkud se autobusem dostanete zpět k penzionu.

Výhled z Javorového

Javorový vrch a jeho areál je vyhledávaným místem pro sport a relaxaci. Z obce Oldřichovice vede až k areálu sedačková lanovka. V zimním období je vyhledáván běžkaři a milovníky zimních sportů. V areálu se nacházejí sjezdovky všech stupňů obtížností s vleky, které jsou uměle zasněžovány a pravidelně upravované. Běžkařské trasy se mimo zimní sezónu používají pro horskou cyklistiku a pěší výlety.

V areálu se nachází lanové centrum v malebném prostředí bukového lesa, se základním okruhem o délce cca 280 m. Javorový vrch je i známým centrem paraglidingu, kde se odvážlivci mohou proletět na tandemu. Občerstvit se můžete v útulné restauraci v turistické chatě v areálu střediska.

Rozhledna Tetřev

Při dobré viditelnosti lze vidět Malou Fatru i Vysoké Tatry. Zajeďte autem do Mostů u Jablunkova, navštivte místní Dřevěnici na Fojtství, v níž je mini muzeum a informační centrum, následně vyjděte na Skalku a rozhlednu Tetřev.

Zpátky se svezte na Koloběžkách z horské chaty Skalka. Nebo si naplánujte svůj výlet skrze středověké opevnění Šance a záhadný lom Megoňky